26 maja 2018

Jk 5, 13-20 Namaszczenie chorych

Czytanie z Listu świętego Jakuba Apostoła

Najmilsi:
Spotkało kogoś z was nieszczęście? Niech się modli. Jest ktoś radośnie usposobiony? Niech śpiewa hymny. Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.
Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego. Eliasz był człowiekiem podobnym do nas i modlił się usilnie, by deszcz nie padał, i nie padał deszcz na ziemię przez trzy lata i sześć miesięcy. I znów błagał, i niebiosa spuściły deszcz, a ziemia wydała swój plon.
Bracia moi, jeśliby ktokolwiek z was zszedł z drogi prawdy, a drugi go nawrócił, niech wie, że kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje liczne grzechy.

Ps 141 (140), 1-2. 3 i 8 (R.: por. 2a)

Do Ciebie wołam, Panie, pośpiesz mi z pomocą, *
usłysz mój głos, gdy wołam do Ciebie.
Niech moja modlitwa wznosi się przed Tobą jak kadzidło, *
a podniesione moje ręce, jak ofiara wieczorna.

Postaw, Panie, straż przy moich ustach *
i wartę przy bramie warg moich.
Do Ciebie bowiem, Panie, zwracam moje oczy, *
do Ciebie się uciekam, nie gub mojej duszy.

Por. Mt 11, 25

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

Mk 10, 13-16 Jezus błogosławi dzieci

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Przynosili Jezusowi dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego.
A Jezus widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego».
I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

W Wielki Czwartek o godz. 18.00 odbyła się Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Miała ona uroczysty charakter. Wspominaliśmy w tym dniu ustanowienie przez Chrystusa dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa oraz nowego przykazania miłości - „Miłujcie się wzajemnie, jak Ja Was umiłowałem”. Po modlitwie po Komunii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Adoracji - Ciemnicy.

W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej o godz. 19.00 odbyła się po raz pierwszy w naszej parafii Droga Krzyżowa w plenerze. Rozpoczęła się w kościele. Następnie przeszliśmy wyznaczoną trasą wokół szkoły, by zakończyć przy Domu Ludowym.

W dniu 2 kwietnia br. w naszej parafii odbyła się wizytacja biskupia. Naszą parafię odwiedził Ordynariusz naszej diecezji – bp Jan Wątroba. O godz. 8.50 przed drzwiami kościoła księża, asysta liturgiczna i przedstawiciele parafii powitali ks. biskupa, który pobłogosławił chleb i klucze do świątyni oraz pokropił wiernych. Później udał się do świątyni, aby spotkać się z parafianami zgromadzonymi na liturgii. Po chwili cichej modlitwy odmówił kolektę ze wspomnienia patronki naszej parafii – Matki Bożej Różańcowej. Następnie dzieci, młodzież i dorośli oraz ks. Proboszcz w imieniu całej wspólnoty powitali ks. biskupa. O godz. 9.10 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, w której wziął udział Ordynariusz naszej diecezji. Mszy świętej przewodniczył ks. Proboszcz. Po błogosławieństwie odbyło się spotkanie ks. biskupa z grupami duszpasterskimi dorosłych, które działają w naszej parafii, takimi jak: Rada parafialna, Róże Różańcowe, Apostolstwo Margaretka, Grupa Modlitewna, Chór męski „Gloria” i Akcja katolicka.

O godzinie 11.00 została odprawiona druga uroczysta Msza święta, tym razem celebrowana przez J.E. księdza biskupa Jana Wątrobę. Podczas niej uczniowie klasy III gimnazjum przyjęli sakrament bierzmowania. Po Eucharystii odbyło się spotkanie księdza biskupa z młodzieżowymi grupami działającymi w naszej parafii. Są to: Liturgiczna Służba Ołtarza, Dziewczęca Służba Maryjna, Schola parafialna oraz Ruch Światło-Życie.

Po tej Mszy świętej i obiedzie z księżmi z dekanatu, ks. biskup odwiedził wybranego chorego z naszej parafii, a następnie uczestniczył w Gorzkich Żalach i Eucharystii o godz. 16.00. Kilka dni później, w środę 5 kwietnia, ksiądz biskup odwiedził jeszcze Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej i Środowiskowy Dom Samopomocy.

W dniu 17 lutego o godzinie 18.00 w Domu Ludowym w Wysokiej Głogowskiej odbyła się projekcja filmu pod tytułem „Siła Modlitwy” opowiadającego o kryzysie małżeństwa i skuteczności modlitwy. Był to etap przygotowania do wieczoru uwielbienia, który odbył się dzień później. Spotkanie poprowadził i katechezę wygłosił ksiądz Tomasz Rusyn, diecezjalny duszpasterz Ruchu Światło-Życie i dyrektor Domu Diecezjalnego „Tabor”. Po katechezie odbyła się adoracyjna modlitwa uwielbienia zakończona indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Animatorami muzycznymi była grupa modlitewna Crucis Splendor z Malawy.

Wzorem lat ubiegłych w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 20.00 odbywała się droga krzyżowa, którą prowadziła młodzież naszej parafii. W tym roku tematem przewodnim był kerygmat czyli zbiór podstawowych prawd chrześcijaństwa. Rozważania drogi krzyżowej poprzedzała etiuda ewangelizacyjna i orędzie.

Pantomima „Miłość”

Pantomima „Grzech”

Pantomima „Jezus Pan i Zbawiciel”

Pantomima „Odkupienie”